Program studiów obejmuje kurs zajęć obowiązkowych, dotyczących metodyki badań archeologicznych oraz archeologii ziem polskich i powszechnej. Po trzecim semestrze studenci mają możliwość wyboru modułów, w tym chronologicznego i tematycznego lub bloku zajęć w ramach specjalności konserwacja zabytków archeologicznych. Jej ukończenie zapewnia wpis na dyplomie.
Czym jest archeologia?
Agatha Christie, światowej sławy autorka kryminałów takich jak „Morderstwo w Mezopotamii” czy „Śmierć na Nilu”, będąc jednocześnie żoną wybitnego angielskiego archeologa sir Maxa Mallowana, powiedziała kiedyś: „Archeolog to wymarzony mąż. Im kobieta jest starsza, tym bardziej się nią interesuje”.
Archeolog to tak naprawdę detektyw przeszłości, poszukujący dowodów rzeczowych poprzez badania wykopaliskowe, korzystający z nowoczesnych metod i aparatury. To z jednej strony odkrywca dawnych kultur, budowli i przedmiotów wytworzonych przez ludzi, z drugiej dokumentalista wydarzeń zapisanych w archiwum Ziemi. Archeolog to także naukowiec badający, analizujący, interpretujący i prezentujący odkryte tajemnice, a przez to kreślący dzieje naszej cywilizacji.
Dlaczego warto studiować archeologię na UMK?
Archeologia na UMK w Toruniu to kierunek z długą i bogatą tradycją. Dziś zdobywanie wiedzy w przyjaznym i komfortowym otoczeniu umożliwia studentom kompleks budynków dobrze wyposażony w nowoczesną bazę dydaktyczną i badawczą, z Gabinetem Zabytków i Działem Zbiorów, w którym zgromadzono ponad 2 miliony źródeł archeologicznych.
Studiując tutaj
- weźmiesz udział w wykopaliskach w kraju i za granicą, odkrywających tajemnicze i ciekawe wydarzenia z przeszłości;
- zdobędziesz praktyczną wiedzę z zakresu konserwacji zabytków;
- poznasz nowoczesne metody komputerowe, stosowane w archeologii;
- nauczysz się, jak tworzyć i analizować dane archeologiczne;
- dowiesz się, jak współczesna archeologia wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne (m.in. z informatyki, technik cyfrowych, genetyki, badań izotopowych) do opisywania, klasyfikowania i analizowania źródeł archeologicznych;
- nauczysz się współpracy w interdyscyplinarnych zespołach badawczych, łączących wiedzę z dziedzin historycznych, społecznych i przyrodniczych.
Dzięki temu zyskasz wiedzę niezbędną do odkrywania i propagowania nieznanych tajemnic historii ludzi, świata roślin i zwierząt.
Co po studiach?
Studia archeologiczne są najlepszą formą przygotowującą do wykonywania zawodu archeologa jako muzealnika, specjalisty od ochrony zabytków, konserwacji zabytków archeologicznych oraz naukowca. Po archeologii znajdziesz zatrudnienie w wiodących jednostkach z sektora zarządzania dziedzictwem archeologicznym od urzędów po muzea, fundacje, a także w placówkach naukowo-badawczych. Przygotujemy Cię do prowadzenia własnej działalności archeologicznej. Uzyskasz wiedzę humanistyczną oraz cenione na rynku pracy kompetencje z zakresu nie tylko archeologii, lecz szeroko pojętej humanistyki oraz zarządzania dziedzictwem kulturowym i jego ochrony.
DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ ARCHEOLOGIĘ ZE SPECJALNOŚCIĄ KONSERWACJA ZABYTKÓW ARCHEOLOGICZNYCH?
O przeszłości świadczy nasza historia, a zwłaszcza to, co odkrywamy. Nawet najdrobniejsza i niepozorna rzecz może zmienić obraz rzeczywistości, ale tylko wówczas, gdy będziemy potrafili ją zachować i pokazać kolejnym pokoleniom. Chcesz dotknąć przeszłości – chcesz przenieść się w czasie? Rozpocznij studia na jedynej w Polsce specjalności!
Konserwacja zabytków archeologicznych pozwoli Ci po raz pierwszy dotknąć przedmiotów zalegających od tysięcy lat w ziemi. Podczas studiów nauczysz się przywracać pierwotne piękno dawnym wytworom kultury i poznasz techniki ich wykonania.
Studia na specjalności konserwacja zabytków archeologicznych to praktyczna nauka, jak zachować bardzo kruche pozostałości kultury materialnej z pradziejów i czasów historycznych. W tej podróży nie może zabraknąć najnowszych technologii i metod. Do twojej dyspozycji oddajemy zespół naukowców i doświadczonych praktyków, którzy pomogą Ci zdobyć szeroką i fachową wiedzę w przyjaznym i komfortowym otoczeniu.
DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ ARCHEOLOGIĘ ZE SPECJALNOŚCIĄ KONSERWACJA ZABYTKÓW ARCHEOLOGICZNYCH NA UMK?
- zdobędziesz wiedzę i umiejętności w zakresie pierwszej pomocy dla zabytków archeologicznych;
- poznasz teoretyczne zasady badań i prac konserwatorskich;
- zdobędziesz kwalifikacje, które pozwolą na zastosowanie odpowiednich metod konserwatorskich, w zależności od struktury surowcowej odkrywanych przedmiotów;
- nauczysz się przygotowywać pełną dokumentację prac konserwatorskich;
- nauczysz się rozpoznawać dawne techniki oraz technologie wytwórcze i będziesz potrafił wykonywać kopie zabytków archeologicznych;
- poznasz znaczenia europejskiego dziedzictwa kulturowego dla współczesnego człowieka;
- będziesz przygotowany do upowszechniania wiedzy o znaczeniu konserwacji w zachowaniu zabytków archeologicznych;
- wyjedziesz na pierwsze w życiu profesjonalne wykopaliska, gdzie spotkasz specjalistów i prawdziwych pasjonatów archeologii;
- zdobędziesz wszechstronną wiedzę w zakresie archeologii poszczególnych epok i okresów;
- nauczysz się słownictwa specjalistycznego w języku obcym;
- będziesz mógł wyjechać na studia do innego kraju w ramach europejskiego programu Erasmus;
- będziesz mógł wyjechać na studia do innego miasta w Polsce w ramach programu MOST;
- staniesz się studentem wysokiej klasy kierunku posiadającego akredytację prestiżowej Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
CO PO STUDIACH?
Po ukończeniu kierunku archeologia ze specjalnością konserwacja zabytków archeologicznych absolwent jest przygotowany do opracowywania programów prac konserwatorskich, ich kalkulacji, a przede wszystkim do konserwacji zabytków archeologicznych wraz ze sporządzaniem pełnej dokumentacji konserwatorskiej. Potrafi upowszechniać wiedzę o znaczeniu konserwacji zabytków archeologicznych. Posiada kwalifikacje zarówno w zakresie archeologii, jak i konserwacji zabytków archeologicznych. Lepiej rozumie ich specyfikę konserwatorską i różnorodność, nieporównywalną z innymi kategoriami materialnego i przyrodniczego dziedzictwa kulturowego. Absolwent jest przygotowany do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia (2-letnich magisterskich).
Dodatkowe informacje:
https://www.facebook.com/instytut.archeologii.umk