DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ NA KIERUNKU CHEMIA MEDYCZNA NA UMK?
Kierunek studiów II stopnia chemia medyczna oferuje studentom wiedzę i umiejętności z zakresu chemii stosowanej w farmacji, medycznie i naukach pokrewnych. Studia na kierunku dają kompetencje wymagane do pracy zarówno w szeroko pojętym przemyśle chemicznym, farmaceutycznym a także instytucjach prowadzących audyt w w/w profilach. Interdyscyplinarny charakter kierunku pozwala na uzyskanie wiedzy w obszarach:
- podstawowe dyscypliny naukowe (chemia, farmacja, medycyna) dające trwałe podstawy teoretyczne i praktyczne kompetencje w tych głównych obszarach tematycznych;
- pogłębione chemiczne i farmaceutyczne przygotowanie do nowoczesnych metod analizy, projektowania i wytwarzania substancji aktywnych;
- wiedzę naukową na temat nowoczesnych technik diagnostyki i obrazowania stosowanych w medycynie;
- wiedzę naukową i technologiczną konieczną do zaprojektowania i otrzymania nowoczesnych form farmaceutycznych;
- przygotowanie chemiczne do izolacji substancji aktywnych pochodzenia naturalnego oraz umiejętność otrzymania na ich bazie środków leczniczych;
- znajomość krajowych i ponadnarodowych regulacji prawnych dotyczących leków i produktów zdrowotnych;
- umiejętności planowania i prowadzenia badań w kluczowych działach programu nauczania potwierdzonych wykonaniem doświadczalnej pracy magisterskiej;
- wiedzę przydatną do pracy w produkcji, obrocie farmaceutykami oraz monitorowaniu badań klinicznych.
W trakcie studiów II stopnia realizowane są przedmioty obejmujące obowiązkowy zakres wiedzy składający się z przedmiotów ściśle biomedycznych takich jak: technologia leków naturalnych, strukturalne podstawy aktywności substancji czynnych, metody spektroskopowe w diagnostyce medycznej, fizykochemiczne metody rozdzielania w medycynie i farmacji, metody enkapsulacji w technikach farmaceutycznych, elementy inżynierii tkankowej, formy farmaceutyczne, chemia leków – ocena ilościowa, wstęp do diagnostyki obrazowej czy materiały dla potrzeb nowoczesnej implantologii spersonalizowanej. Blok uzupełniony jest o przedmioty chemiczne nie związane bezpośrednio z nauką o leku ale wynikające z potrzeb przemysłu związanego z farmacją takie jak: opakowania w medycynie, chemometria, nanomateriały i nanotechnologie w medycynie. Program studiów obejmuje także zajęcia z języka angielskiego Od pierwszego semestru kierunku student ma możliwość i zaplanowany czas na wybór Katedry i tematyki z której będzie realizował pracę magisterską w ramach laboratorium specjalizacyjnego i magisterskiego. Przewidziane są również godziny ujęte w planie na wykonywanie niezbędnej pracy eksperymentalnej. W ramach programu studiów realizowany będzie szeroki wachlarz zajęć laboratoryjnych pozwalających studentowi na zapoznanie się z nowoczesną aparaturą stosowaną w badaniach farmaceutycznych i medycznych takich jak np. obrazowanie metodą MRI czy enkapsulacja. Studenci poszerzają także swoją wiedzę na temat walidacji metody oceny i analizy próbek przygotowanych z materiału biologicznego. Program studiów i tematyka poruszana w ramach przedmiotów są opracowane tak aby umożliwić poszerzenie wiedzy studentom nie tylko kierunku chemia medyczna S1, ale także chemii, chemii kosmetycznej i chemii kryminalistycznej.
Plan i program studiów powstał przy współpracy z interesariuszami zewnętrznymi (lokalne firmy branży medycznej np. Sorimex, Filofarm) oraz przede wszystkim w oparciu o oczekiwania studentów Wydziału Chemii. Przewiduje się również uczestnictwo studentów w zajęciach ogólnouniwersyteckich, w tym humanistycznych.
CO PO STUDIACH NA CHEMII MEDYCZNEJ (możliwości zatrudnienia, osiągnięte kompetencje)?
Absolwent kierunku chemia medyczna na studiach drugiego stopnia będzie posiadał interdyscyplinarne wykształcenie z zakresu nauk chemicznych, biologicznych i farmaceutycznych.
Absolwenci będą posiadali gruntowne wykształcenie z zakresu nauk chemicznych, ze szczególnym uwzględnieniem instrumentalnej analizy chemicznej, chemii materiałowej i nanotechnologii. Ponadto w bardzo szerokim stopniu absolwenci poznają sposoby wytwarzania i oceny leku a także wyrobu medycznego oraz nowoczesne metody obrazowania i diagnostyki.
Tak wykształcony absolwent bez problemu sprosta rosnącym wymaganiom rynku w różnorodnych laboratoriach zajmujących się przede wszystkim oceną i jakości i wytwarzaniem preparatu farmaceutycznego i wyrobu medycznego. Warto podkreślić uniwersalność nowo tworzonego kierunku, który dzięki dużej ilości zajęć laboratoryjnych z zakresu nowoczesnych technik instrumentalnych pozwoli odnaleźć się Absolwentom w każdym nowoczesnym laboratorium badawczym, a także instytucjach nadzorujących ich pracę.
Przedmioty, które oferowane są w ramach kierunku skonstruowane są tak, aby położyć jak największy nacisk na umiejętności kreatywnego zastosowania zdobytej wiedzy oraz nowoczesnego podejścia do problemu np. przewidywanie aktywności in silico.