Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu / Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
drugiego stopnia
stacjonarne
ogólnoakademicki 2 lata
Kierunki i specjalności
Jednostki prowadzące
Zapisy
od 2019-05-14 do 2019-09-20 14:59:59
Limit miejsc
10
Język wykładowy
polski
+pokaż OPIS KIERUNKU
Opis
Specjalności: fizyka doświadczalna, fizyka teoretyczna, nauczanie fizyki
DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ FIZYKĘ?
Fizyka zajmuje się badaniem i wyjaśnianiem najbardziej fundamentalnych procesów zachodzących w przyrodzie. Studiowanie jej daje więc szansę na zrozumienie najbardziej ogólnych i powszechnych praw rządzących funkcjonowaniem otaczającego nas świata oraz na poznanie jego struktury. Bez osiągnięć fizyków nie byłoby całej nowoczesnej technologii, np. komputerów, telefonów komórkowych, odtwarzaczy laserowych, GPS, telewizji HD i nowoczesnych telewizorów. Studiowanie fizyki pozwala zrozumieć zasady funkcjonowania urządzeń technicznych. Jest znakomitą szkołą myślenia praktycznego i ścisłego zarazem.
Zdobyte w trakcie studiowania fizyki umiejętności rozwiązywania rozmaitych problemów są poszukiwane na rynku pracy, a globalny rozwój nowoczesnych technologii daje szansę na zgodne z wykształceniem zatrudnienie nie tylko w Polsce.
DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ FIZYKĘ NA UMK?
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu zajął w ostatniej ocenie, tzw. parametrycznej, prowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, najwyższe miejsce wśród wszystkich uniwersyteckich wydziałów zajmujących się fizyką i astronomią w Polsce.
- UMK jest uznanym ośrodkiem badań w dziedzinie fizyki ciała stałego, atomowej, molekularnej, medycznej, biofizyki, optoelektroniki i mikroelektroniki oraz w wielu dziedzinach fizyki teoretycznej: informatyki kwantowej, fizyki matematycznej, chemii kwantowej, fizyki chaosu.
- O wysokim poziomie prowadzonych na UMK badań fizycznych świadczy ich finansowanie z licznych i wysokich grantów pochodzących w znacznej mierze z Unii Europejskiej. W roku 2012 za opracowanie i wprowadzenie do praktyki okulistycznej metody tomografii optycznej z detekcją fourierowską prof. Maciej Wojtkowski z Instytutu Fizyki UMK otrzymał Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej nazywaną „polskim Noblem”.
- W Instytucie Fizyki ma swoją siedzibę Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (FAMO), w którym m.in. otrzymano pierwszy na wschód od Łaby kondensat Bosego-Einsteina, a trzej młodzi doktoranci zmierzyli „kształt" fotonu. W tym miejscu wykonuje się doświadczenia nad splataniem fotonów, teleportacją stanów kwantowych, czy zatrzymaniem światła.
- Przy Instytucie Fizyki UMK działa Centrum Optyki Kwantowej, nowoczesny, naukowo-dydaktyczny ośrodek prowadzący badania w zakresie: optyki i optyki kwantowej, spektroskopii, optyki nanostruktur, zastosowań optyki kwantowej, spektroskopii i mikroskopii sił atomowych w naukach biomedycznych, komputerowego modelowania procesów optycznych i nanostruktur.
- Student ma możliwość specjalizowania się w fizyce doświadczalnej, teoretycznej oraz w nauczaniu fizyki z matematyką lub informatyką.
- Praktycznie codzienny kontakt z komputerami – co znajduje formalne potwierdzenie na uzyskiwanym dyplomie – i najnowocześniejszą aparaturą badawczą pozwala zdobyć umiejętności wysoko cenione na coraz bardziej wybrednym rynku pracy.
- Kierunek fizyka prowadzony na UMK posiada akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
CO PO STUDIACH?
Absolwenci fizyki UMK mają możliwość kontynuowania kształcenia na studiach III stopnia (4-letnie studia doktoranckie).
Absolwenci fizyki UMK zatrudniani są na przykład:
- w przemyśle np. jako specjaliści w branży elektronicznej i usługach,
- jako pracownicy laboratoriów i innych ośrodków badawczych oraz wdrażających najnowsze technologie,
- jako nauczyciele dwóch przedmiotów fizyki i informatyki lub fizyki i matematyki,
- w specjalistycznych jednostkach służby zdrowia,
- w bankowości i innych instytucjach finansowych (z uwagi na świetne kwalifikacje związane z obsługą komputerów i systemów komputerowych oraz ścisłość myślenia),
- wszędzie tam, gdzie przydatna jest umiejętność modelowania różnorodnych procesów i rozwiązywania niestandardowych problemów.
Informacje dotyczące miejsc pracy, wykonywanych zadań, a także opisu stanowisk pracy oraz aktualnych ofert pracy znajdują się pod adresem:
https://www.biurokarier.umk.pl/wydzial-fizyki-astronomii-i-iinformatyki-stosowanej
Zasady kwalifikacji
Wymagania wstępne
O przyjęcie mogą ubiegać się kandydaci, którzy posiadają tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub równoważny dowolnego kierunku.
Zasady kwalifikacji
- Kandydaci, którzy posiadają polski dyplom ukończenia studiów kwalifikowani są na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Rozmowa kwalifikacyjna - wiedza z zakresu fizyki. Rozmowa oceniana jest w skali 0-100 pkt. Uzyskanie poniżej 40 punktów jest równoznaczne z niespełnieniem wymagań kwalifikacyjnych.
Na rozmowę kwalifikacyjną kandydat zobowiązany jest przynieść suplement do dyplomu lub indeks z uczelni, w której odbywał studia.
Komisja przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną może ustalić listę przedmiotów, spośród prowadzonych na studiach pierwszego stopnia, na kierunku Fizyka, które kandydat będzie musiał dodatkowo zaliczyć po przyjęciu na studia, realizując indywidualny program studiów.
Z rozmowy kwalifikacyjnej zwolnieni są kandydaci, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia na kierunku fizyka lub astronomia i uzyskali średnią arytmetyczną wszystkich pozytywnych ocen z egzaminów i zaliczeń uzyskanych w czasie całego okresu studiów (z wyłączeniem ocen z pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego) co najmniej 3,5. Kandydat zobowiązany jest złożyć suplement do dyplomu lub zaświadczenie wydane przez uczelnię w której ukończył studia o ocenach uzyskanych na studiach pierwszego stopnia.
- Kandydaci, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów za granicą kwalifikowani są na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Rozmowa oceniana jest w skali 0-100 pkt. Uzyskanie poniżej 40 punktów jest równoznaczne z niespełnieniem wymagań kwalifikacyjnych.
+pokaż OPIS zasad kwalifikacji dla kandydatów ze starą maturą
+pokaż OPIS zasad kwalifikacji dla kandydatów z Maturą Międzynarodową
+pokaż OPIS zasad kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
+pokaż ULGI w postępowaniu kwalifikacyjnym