Specjalności: cyfrowe systemy automatyki; inżynieria biomedyczno-informatyczna; optoelektronika i mikroelektronika
Studia na fizyce technicznej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK to studia z certyfikatem europejskim. Wydział otrzymał dla fizyki technicznej akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych i jednocześnie akredytację EUR-ACE Label, czyli europejską akredytację European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE). Na jej podstawie, wraz z dyplomem ukończenia studiów absolwenci otrzymują odpowiedni certyfikat w języku angielskim informujący o spełnieniu standardów europejskich ENAEE. Oznacza to, że dyplomy ukończenia studiów na WFAiIS UMK na kierunku fizyka techniczna uznawane są w całej Europie.
DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ FIZYKĘ TECHNICZNĄ?
Fizyka zajmuje się badaniem i wyjaśnianiem najbardziej fundamentalnych procesów zachodzących w przyrodzie. Studiowanie jej daje możliwość zrozumienia najbardziej ogólnych i powszechnych praw rządzących funkcjonowaniem otaczającego nas świata oraz poznania jego struktury. Osiągnięcia fizyki przekładają się na rozwój nowoczesnych technologii. Bez wyników badań fizycznych nie byłoby np. telefonów komórkowych, komputerów, GPS, odtwarzaczy laserowych, telewizji HD, nowoczesnych telewizorów plazmowych, LCD i LED.
Studia na fizyce technicznej są znakomitą szkołą myślenia ścisłego i praktycznego zarazem. Studiowanie odpowiednich działów matematyki i fizyki daje solidny fundament. Aspekt praktyczny, inżynierski, polega na poznaniu wiedzy i nabyciu umiejętności niezbędnych do projektowania i eksploatacji systemów i urządzeń technicznych oraz na przygotowaniu w zakresie podstawowych zasad ekonomii i przedsiębiorczości.
Absolwenci są poszukiwani na rynku pracy, o czym mowa na str.8 „Streszczenia raportu o zapotrzebowaniu gospodarki na absolwentów szkół wyższych kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych”.
DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ FIZYKĘ TECHNICZNĄ NA UMK?
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w ocenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest jednym z kilku najlepszych wydziałów z całej Polski (najlepszym w Polsce północnej) zajmujących się fizyką.
Oferujemy kształcenie w interesujących i poszukiwanych specjalnościach:
- Specjalność cyfrowe systemy automatyki ma profil sprzętowy (hardware’owy). Jest szczególnie polecana dla absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunków fizyka techniczna, automatyka i robotyka i podobnych. Program studiów obejmuje specjalistyczne działy techniki cyfrowej oraz jej zastosowań w układach i systemach automatyki przemysłowej. Absolwenci otrzymują wiedzę i nabywają umiejętności przydatne w projektowaniu i eksploatacji cyfrowych systemów kontrolno-monitorujących, w tym komputerowo sterowanych i nadzorowanych systemów automatyki przemysłowej.
- Celem specjalności inżynieria biomedyczno-informatyczna jest wyposażenie studenta w wiedzę z zakresu inżynierii i projektowania urządzeń biomedycznych oraz analizę sygnałów i obrazów biomedycznych, a także podstawową wiedzę z zakresu informatyki biomedycznej. Uzyskane kompetencje mogą stanowić dopełnienie już posiadanych umiejętności technicznych, informatycznych jak i biofizycznych lub biomedycznych.
- Specjalność optoelektronika i mikroelektronika jest poszukiwana w licznych działach współczesnej technologii i telekomunikacji. Daje przygotowanie w zakresie zaawansowanej diagnostyki materiałów. W szczególności, studenci zdobywają wiedzę i umiejętności dotyczące poszukiwania, badania właściwości i wykorzystania nowych materiałów fotonicznych, laserowych, scyntylacyjnych, półprzewodnikowych, polimerów przewodzących, materiałów organicznych, nanomateriałów, światłowodów aktywnych, itp.
Dajemy dużą swobodę w indywidualizowaniu programu studiów zapewniając dużą liczbę zajęć do wyboru.
Zajęcia laboratoryjne odbywają się w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Prace dyplomowe wykonywane są w laboratoriach badawczych na najwyższym światowym poziomie.
Na studiach II stopnia umożliwiamy zdobycie tytułu zawodowego magister inżynier również kandydatom po studiach licencjackich. W tym przypadku studia trwają cztery semestry i zaczynają się w semestrze zimowym. Dla osób po studiach inżynierskich studia II stopnia trwają trzy semestry, zaczynają się w semestrze letnim.
UMK jest pierwszym uniwersytetem w Polsce, który otworzył kierunek studiów fizyka techniczna. Zaletą uniwersyteckich studiów na kierunkach inżynierskich jest łączenie technicznego charakteru specjalności z uniwersytecką tradycją dociekania istoty rzeczy, zrozumienia zasad, co w rezultacie daje wiedzę, umiejętności i kompetencje „o długim terminie ważności”. Jest to znakomite przygotowanie do – nieuniknionego wobec gwałtownego rozwoju cywilizacyjnego i niezwykle szybkich zmian technologicznych – ustawicznego uzupełniania i aktualizowania wiedzy i umiejętności.
Studenci fizyki technicznej mogą korzystać z wyjazdów na stypendia zagraniczne (w ramach programu ERASMUS+). Mają też możliwość studiowania w innych ośrodkach w Polsce (w ramach programu MOST).
CO PO STUDIACH?
Absolwenci fizyki technicznej UMK mają możliwość kontynuowania kształcenia na studiach doktoranckich.
Mogą być zatrudniani na przykład:
- w zakładach produkujących urządzenia elektroniczne, optyczne, pomiarowe, medyczny sprzęt diagnostyczny, itp.;
- w rozmaitych zakładach produkcyjnych przy instalacji, eksploatacji i konserwacji zautomatyzowanych linii produkcyjnych;
- w laboratoriach i innych ośrodkach badawczych oraz instytucjach wdrażających najnowsze technologie;
- jako specjaliści od oprogramowania lub sprzętu w różnych dziedzinach gospodarki, w których produkcja lub usługi oparte są na systemach komputerowych,
- w ośrodkach medycznych wykorzystujących metody fizyczne do diagnostyki i terapii;
- w bankach i innych instytucjach finansowych (z uwagi na świetne kwalifikacje związane z obsługą komputerów i systemów komputerowych oraz ścisłość myślenia);
- wszędzie tam, gdzie przydatna jest umiejętność modelowania różnorodnych procesów i rozwiązywania niestandardowych problemów.
Informacje dotyczące miejsc pracy, wykonywanych zadań, a także opisu stanowisk pracy oraz aktualnych ofert pracy znajdują się pod adresem:
https://www.biurokarier.umk.pl/wydzial-fizyki-astronomii-i-iinformatyki-stosowanej