Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu / Wydział Matematyki i Informatyki
drugiego stopnia
stacjonarne
ogólnoakademicki 2 lata
Kierunki i specjalności
Jednostki prowadzące
Zapisy
od 2019-05-14 do 2019-07-31 23:59:59
Limit miejsc
40
Język wykładowy
polski
+pokaż OPIS KIERUNKU
Opis
Specjalności: zastosowania matematyki w ekonomii i finansach; zastosowania matematyki; nauczanie matematyki; nauczanie matematyki i informatyki; matematyka teoretyczna
DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ MATEMATYKĘ?
Matematyka jest jedną z najstarszych, ale i zarazem najbardziej uniwersalnych dziedzin nauki. Wiedza matematyczna wykorzystywana jest w niemal wszystkich sferach naszego życia.
Zawód matematyk znalazł się na 1. miejscu w rankingu najlepszych zawodów w roku 2014 opublikowanym przez przez CareerCast (http://www.careercast.com/jobs-rated/jobs-rated-2014-ranking-200-jobs-best-worst). O takim wyniku rankingu można przeczytać na: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1583163,1,matematyka-pilnie-zatrudnie.read. Oto fragment: "Powszechnie cytowany przez wszystkie media za oceanem raport prognozuje, że do 2022 r. liczba ofert pracy dla absolwentów matematyki wzrośnie o jedną czwartą."
DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ MATEMATYKĘ NA WYDZIALE MATEMATYKI I INFORMATYKI UMK?
Toruń jest jednym z wiodących w kraju ośrodków matematycznych.
W roku 2010 kierunek matematyka otrzymał wyróżniającą ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej, w roku 2015 cały Wydział Matematyki i Informatyki otrzymał pozytywną ocenę instytucjonalną Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
W ramach studiów matematycznych można wybrać różne specjalności: zastosowania matematyki w ekonomii i finansach, zastosowania matematyki, nauczanie matematyki (także dla absolwentów specjalności nienauczycielskich), nauczanie matematyki i informatyki (po specjalności nauczanie matematyki i informatyki na studiach I stopnia oraz matematykę teoretyczną.
Studenci kierunku matematyka:
- nabywają umiejętność abstrakcyjnego i analitycznego myślenia oraz samodzielnego pogłębiania wiedzy
- zapoznają się z nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi oraz pakietami matematycznymi i statystycznymi (np. MAPLE, Matlab, SPSS)
- studiujący na specjalnościach nauczycielskich posiadają przygotowanie teoretyczne, dydaktyczne i metodyczne do nauczania matematyki (specjalność: nauczanie matematyki) lub matematyki i informatyki (specjalność: nauczanie matematyki i informatyki w zakresie zajęć komputerowych). Są przygotowani do pełnienia funkcji wychowawczych i opiekuńczych wobec uczniów
- mają możliwość podjęcia studiów według indywidualnego planu studiów.
- mają możliwość podjęcia, po zakończeniu studiów II stopnia, studiów doktoranckich w zakresie matematyki na WMiI.
- mogą skorzystać z wyjazdów na stypendia zagraniczne (w ramach programu ERASMUS+),
- mają możliwość studiowania w innych ośrodkach w Polsce (w ramach programu MOST),
Wydział Matematyki i Informatyki zapewnia:
- znakomite warunki do nauki; w gmachu wydziału znajdują się klimatyzowane sale wykładowe i seminaryjne (w tym nowoczesna aula na 350 osób), laboratoria komputerowe, klub studencki i bar,
- nowoczesną, bardzo dobrze wyposażoną bibliotekę z czytelnią; znajdują się w niej wszystkie podstawowe pozycje literatury matematycznej i informatycznej potrzebne studentom w okresie studiów
- jeden z najlepszych w polskich uczelniach system komputerowy. Rozbudowana sieć radiowa obejmuje swoim zasięgiem cały budynek
- pełne zaplecze dla niepełnosprawnych (podjazdy, winda, toalety, przystosowane laboratoria),
KIM MOŻNA ZOSTAĆ PO STUDIACH NA KIERUNKU MATEMATYKA?
Absolwenci kierunku matematyka mogą być zatrudniani na przykład:
- w bankowości i innych instytucjach finansowych
- jako specjaliści od opracowań statystycznych w urzędach i innych instytucjach
- jako nauczyciele matematyki w placówkach oświatowych różnych szczebli
- jako pracownicy laboratoriów i innych ośrodków badawczych i obliczeniowych
Informacje dotyczące miejsc pracy, wykonywanych zadań, a także opisu stanowisk pracy oraz aktualnych ofert pracy znajdują się pod adresem: https://www.biurokarier.umk.pl/wydzial-matematyki-i-informatyki
Zasady kwalifikacji
Wymagania wstępne
O przyjęcie mogą ubiegać się kandydaci, którzy posiadają:
- tytuł licencjata lub równoważny kierunku matematyka oraz rozpoczęli studia pierwszego stopnia na tym kierunku wcześniej niż w roku akademickim 2012/2013;
- tytuł licencjata lub równoważny kierunku z obszaru nauk ścisłych oraz rozpoczęli studia pierwszego stopnia na tym kierunku w roku akademickim 2012/2013 lub później.
Zasady kwalifikacji
- Kandydaci, którzy posiadają polski dyplom ukończenia studiów kwalifikowani są na podstawie dokumentów dotyczących ukończonych studiów pierwszego stopnia. Kandydat zobowiązany jest złożyć suplement do dyplomu lub zaświadczenie wydane przez uczelnię, w której ukończył studia o ocenach uzyskanych z egzaminów i zaliczeń na studiach pierwszego stopnia.
Postępowanie kwalifikacyjne przebiega następująco:
1. Przedłożone przez kandydata dokumenty dotyczące ukończonych studiów pierwszego stopnia oceniane są przez powołaną na WMiI komisję kwalifikacyjną. Komisja ocenia zgodność uzyskanych przez kandydata kwalifikacji z efektami kształcenia na studiach pierwszego stopnia na kierunku matematyka, określonymi w Uchwale Nr 32 Senatu UMK z 12 kwietnia 2012 r. oraz oceny możliwości uzupełnienia programu zrealizowanego przez kandydata w okresie studiów do poziomu określonego przez efekty kształcenia na studiach pierwszego stopnia na kierunku matematyka. Komisja ustala wynik punktowy (K) w skali 0 -100.
2. Elementem procesu oceny może być rozmowa z kandydatem. O potrzebie takiej rozmowy decyduje wydziałowa komisja kwalifikacyjna na podstawie dokumentów przedłożonych przez kandydata.
3. Kandydaci, którzy posiadają polski dyplom ukończenia studiów i spełniają warunek 1 wymagań wstępnych otrzymują 100 pkt (K = 100).
4. Ostateczny wynik postępowania kwalifikacyjnego (W) obliczany jest zgodnie ze wzorem i podawany w skali do 100 pkt.:
W= 0,25(35S-75)+ 0,75K
gdzie S jest wartością liczbową wyniku ze studiów wpisanego na dyplomie;
Lp.
|
Elementy postępowania kwalifikacyjnego
|
przelicznik
|
1.
|
Konkurs ocen z dyplomu (35S-75)
|
p = 0,25
|
2.
|
Ocena dokumentów (ew. rozmowa kwalifikacyjna) (K)
|
p = 0,75
|
Wydziałowa komisja kwalifikacyjna może ustalić listę przedmiotów, spośród prowadzonych na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia na Wydziale Matematyki i Informatyki, które kandydat będzie musiał dodatkowo zaliczyć po przyjęciu na studia.
Uzyskanie w wyniku postępowania kwalifikacyjnego poniżej 30 pkt. jest równoznaczne z niespełnieniem wymogów przyjęcia na studia.
- Kandydaci, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów za granicą, kwalifikowani są na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Wynik postępowania oceniany jest w skali 0-100 pkt.
+pokaż OPIS zasad kwalifikacji dla kandydatów ze starą maturą
+pokaż OPIS zasad kwalifikacji dla kandydatów z Maturą Międzynarodową
+pokaż OPIS zasad kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
+pokaż ULGI w postępowaniu kwalifikacyjnym