Rekrutacja na studia podyplomowe w roku akademickim 2024/25

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Studia podyplomowe w zakresie nauk biomedycznych - edukacja medyczna – nowoczesne metody molekularne w medycznym laboratorium diagnostycznym

Szczegóły
Kod 17710200
Jednostka organizacyjna Wydział Farmaceutyczny
Forma studiów niestacjonarne
Poziom kształcenia Podyplomowe
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 32
Czas trwania 1 rok (2 semestry)
Wymagany dokument
  • Dokument potwierdzający posiadanie wykształcenia wyższego
  Zadaj pytanie
Tura 1 (01.07.2024 06:00 – 15.09.2024 23:59)

Studia podyplomowe "Edukacja medyczna - nowoczesne metody molekularne w medycznych laboratoriach diagnostycznych” zapewniają uczestnikom dostęp do wiedzy na temat metodologii badań i umiejętność praktycznego wykorzystania metod genetycznych w konkretnych zastosowaniach klinicznych. Będą realizowane w postaci pięciu modułów: Organizacja laboratorium molekularnego i podstawy metod molekularnych; Metody molekularne w biologii i mikrobiologii; Metody molekularne w procesach nowotworzenia; Metody sekwencjonowania stosowane w diagnostyce medycznej; Metody molekularne w genetyce klinicznej i epidemiologii. W programie znajdują się również zajęcia przeznaczone na naukę analizy bioinformatycznej uzyskiwanych danych, także z wykorzystaniem nieodpłatnych aplikacji bioinformatycznych, co jest nie do przecenienia, biorąc pod uwagę coraz większą powszechność metod sekwencjonowania, często występujące trudności w analizie uzyskiwanych wyników oraz konieczność ograniczania wydatków laboratoriów medycznych na koszty inne niż odczynnikowe.

W ramach prowadzonych zajęć praktycznych, które stanowią największy odsetek godzin oferowanego kierunku studiów, będzie zapewniony dostęp do laboratoriów wyposażonych w nowoczesny sprzęt, często unikatowy w skali Polski. Dzięki posiadanym licznym przykładom  wyników badań uzyskanych w toku badań molekularnych, zajęcia będą w dużej mierze oparte na analizie case-study, co podkreśla ich praktyczny charakter.

Zaplanowano dużą liczbę godzin ćwiczeniowych, podczas których uczestnicy studiów wykonują samodzielnie prace laboratoryjne pod opieką doświadczonych ekspertów. Uczestnicy otrzymają konkretne przypadki kliniczne, dla których będą musieli zaplanować i przeprowadzić odpowiednie badania laboratoryjne z wykorzystaniem nowoczesnych metod molekularnych.

Absolwent studiów podyplomowych nabędzie kwalifikacje potrzebne w pracy w medycznych laboratoriach diagnostycznych, które wykonują badania metodami biologii molekularnej. Będzie potrafił odpowiednio zaprojektować reakcje, przeprowadzić badania z wykorzystaniem technik biologii molekularnych, zinterpretować ich wyniki, określić możliwość uzyskania wyników fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych. Absolwent będzie odpowiednio przygotowany do wydania wiarygodnego wyniku badania diagnostycznego uzyskanego metodami biologii molekularnej, mającymi coraz szersze zastosowanie w medycynie.