Rekrutacja na studia podyplomowe w roku akademickim 2024/25

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Studia podyplomowe w zakresie nauk biomedycznych - edukacja medyczna – zasady racjonalnej antybiotykoterapii w kontroli zakażeń

Szczegóły
Kod 17710300
Jednostka organizacyjna Wydział Farmaceutyczny
Forma studiów niestacjonarne
Poziom kształcenia Podyplomowe
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 40
Czas trwania 1 rok (2 semestry)
Wymagany dokument
  • Dokument potwierdzający posiadanie wykształcenia wyższego
  Zadaj pytanie
Tura 1 (01.07.2024 06:00 – 15.09.2024 23:59)

W związku z lawinowo narastającym problemem antybiotykooporności, zapotrzebowanie na kadrę o wysokich kompetencjach w zakresie wdrażania zasad racjonalnej antybiotykoterapii i kontroli zakażeń jest bardzo duże. Zadaniem tych osób jest wdrażanie takich procedur, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka zakażenia związanego z opieką zdrowotną. Jest to realizowane przez badania epidemiologiczne i wdrażanie zasad racjonalnej antybiotykoterapii. Badania epidemiologiczne w szpitalach wciąż są wykonywane zbyt rzadko lub w nieodpowiedni sposób, przez co nie można na ich podstawie wyciągać odpowiednich wniosków służących przede wszystkim dobru pacjenta. Efektywne działanie zespołów ds. kontroli zakażeń, wdrażanie racjonalnej antybiotykoterapii może obniżyć liczbę zakażeń związanych w opieką zdrowotną nawet o 70%.

Kompetencje uzyskane podczas niniejszych studiów podyplomowych obejmują umiejętności niezbędne w tworzeniu programów profilaktyki i monitorowania zakażeń, kreowaniu szpitalnej polityki antybiotykowej i tworzeniu planów higieny. Dodatkowo, pozwalają na poszerzenie kompetencji społecznych przydatnych w codziennej pracy z personelem medycznym i pacjentem. 

Studia podyplomowe będą realizowane w formie sześciu modułów tematycznych, poświęconych, m.in. z epidemiologii, obowiązującym aktom  prawnymi w zakresie epidemiologii szpitalnej, zasadom diagnostyki zakażeń,  racjonalnej antybiotykoterapii, organizacji systemu kontroli zakażeń w szpitalu, metodom i programom monitorowania zakażeń, metodom prowadzenia dochodzenia epidemiologicznego, profilaktyce zakażeń i higienie szpitalnej, sposobom rozwiązywaniu sytuacji trudnych i zasadom komunikacji w zespołach interdyscyplinarnych.

Absolwent studiów podyplomowych będzie mógł wykorzystywać zdobyte umiejętności  w pracy w zespołach kontroli zakażeń szpitalnych i komitetach kontroli zakażeń szpitalnych, które muszą funkcjonować w szpitalu (podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu z zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; Dz.U. 2008 poz. 1570 z późn. zm). W skład zespołów/komitetów kontroli zakażeń szpitalnych wchodzą: lekarze, diagności laboratoryjni i pielęgniarki. Uzyskane kwalifikacje pozwolą również diagnostom laboratoryjnym zatrudnionym w laboratoriach mikrobiologicznych na optymalnie i racjonalne tworzenie raportów z badań mikrobiologicznych i interpretowanie wyników badań epidemiologicznych w sposób zbieżny z prowadzoną w szpitalu profilaktyką i monitorowaniem zakażeń.