Rekrutacja do szkoły doktorskiej w trybie głównym (2024/25)

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Kształcenie w szkole doktorskiej nauk ścisłych i przyrodniczych - Academia Scientiarum Thoruniensis

Szczegóły
Kod K_SD_AST
Jednostka organizacyjna Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych - Academia Scientiarum Thoruniensis
Dziedzina/dyscyplina naukowa weterynaria, matematyka, nauki biologiczne, nauki chemiczne, nauki fizyczne, nauki o Ziemi i środowisku, astronomia
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia Szkoła doktorska
Języki wykładowe angielski, polski
Limit miejsc 22
Czas trwania 4 lata
Adres komisji rekrutacyjnej ul. W. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
ast@umk.pl
Adres WWW https://www.phd.umk.pl/ast/
Wymagany dokument
  • Dokument potwierdzający posiadanie wykształcenia wyższego magisterskiego
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (10.06.2024 00:00 – 24.06.2024 23:59)

Informacje ogólne

Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, dla dyscyplin: astronomia, matematyka, nauki biologiczne, nauki chemiczne, nauki fizyczne, nauki o Ziemi i środowisku, weterynaria, zwana też Academia Scientiarum Thoruniensis (AST) została utworzona w dniu 28 maja 2019 r. Zarządzeniem Rektora UMK 67/2019/164.

Kształcenie

Szkoła doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych przewiduje 6 – 8 semestrów na  realizację programu kształcenia oraz indywidualnego planu badawczego. Realizacja indywidualnego planu badawczego podlega komisyjnej ocenie śródokresowej.

Celem kształcenia w szkole doktorskiej jest uzyskanie przez doktorantów specjalistycznej wiedzy z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, prowadzenie badań naukowych, działalności dydaktycznej oraz przygotowanie rozprawy doktorskiej i uzyskanie stopnia naukowego doktora.

Kształcenie w szkole doktorskiej AST obejmuje zajęcia w formie specjalistycznych wykładów monograficznych,  kursów i praktyk doskonalących umiejętności doktorantów w zakresie prowadzenia dydaktyki w szkole wyższej i zdobywania grantów, warsztatów, specjalistycznych seminariów. Integralną częścią kształcenia jest realizacja badań w ramach wybranego z ogłoszonej listy projektu doktorskiego. 

Zajęcia podzielone są na moduły:

  1. Zajęcia podstawowe / 120 godzin/ 20 ECTS
  2. Zajęcia doskonalące umiejętności zawodowe / 80+60 =140 godzin / 9 ECTS
  3. Zajęcia specjalistyczne / 60 godzin/ 5 ECTS

Część zajęć ma charakter interdyscyplinarny.

Integralną częścią kształcenia w AST jest realizacja wybranego projektu doktorskiego, wg indywidualnego planu badawczego, w jednej z dyscyplin wchodzących w skład szkoły, pod kierunkiem promotora (lub promotorów).

W połowie czteroletniego okresu kształcenia, w zgodzie z Ustawą prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nastąpi ocena śródokresowa, której ramy są określone zarówno w Ustawie, jak i w Regulaminie szkoły doktorskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Program kształcenia w Szkole Doktorskiej AST i zawarty w nim opis efektów uczenia się oparty jest na charakterystykach drugiego stopnia dla kwalifikacji na poziomie 8 Polskiej Ramy Kwalifikacji, określonych w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 listopada 2018 roku w sprawie charakterystyk drugiego stopnia efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomach 6-8 Polskiej Ramy Kwalifikacji (Dz. U. z 2018 r. poz. 2218).

Absolwent AST dysponował będzie wiedzą specjalistyczną ze swojej dyscypliny oraz wiedzą z innych dyscyplin nauk ścisłych i przyrodniczych oraz będzie posiadał umiejętności w prowadzeniu pracy naukowej i dydaktycznej. Zdobędzie specjalistyczne wykształcenie pod opieką wybitnych naukowców. Będzie przygotowany do uzyskania stopnia naukowego doktora oraz do podjęcia samodzielnej pracy naukowej i dydaktycznej w uczelniach lub instytutach krajowych i zagranicznych.

Absolwenci AST będą uzyskiwali doktoraty w swoich dyscyplinach wg zasad i uprawnień poszczególnych Rad Dyscyplin UMK.  

Ramowy program kształcenia

Uchwała Nr 18 Senatu UMK z dnia 25 kwietnia 2023 r. w sprawie wprowadzenia ramowego programu kształcenia

Zasady rekrutacji

Uchwała nr 13 z dnia 30 marca 2021 r w sprawie zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych

Harmonogram rekrutacji

  • termin rejestracji w systemie IRK: 10 -24 czerwca 2024 r.
  • termin składania dokumentów: 17 czerwca - 3 lipca 2024 r.
  • termin postępowania rekrutacyjnego: 8 - 16 lipca 2024 r.
  • termin ogłoszenia wyników: 19 lipca 2024 r.

 

 


Rekrutacja w trybie głównym

https://dokumenty.umk.pl/423-lista/d/6908/5/?reporef=%2F%3FsearchKey%3D093035771

Wykaz projektów w rekrutacji w grybie głównym

 

Wymagane dokumenty

W terminie określonym w zarządzeniu Rektora kandydaci do Szkoły dokonują rejestracji w formie elektronicznej na stronie internetowej irk.umk.pl, obsługiwanej przez system Internetowej Rejestracji Kandydatów (zwany dalej systemem IRK), oraz składają w sekretariacie Szkoły dokumenty wymienione poniżej.

Warunkiem przystąpienia kandydata do postępowania kwalifikacyjnego do Szkoły jest złożenie w terminie określonym przez Dyrektora Szkoły Doktorskiej następujących dokumentów:

  • wydrukowanego z systemu IRK i podpisanego formularza podania;
  • życiorysu naukowego przygotowanego w języku angielskim;
  • listu motywacyjnego, przygotowanego w języku angielskim, zawierającego jednoznaczną informację o preferencjach w zakresie wyboru projektu lub projektów doktorskich z listy opublikowanej na stronach internetowych Szkoły oraz wskazaniem dyscypliny w jakiej będzie realizowany doktorat;
  • odpisu dyplomu ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (lub równoważnych), lub poświadczonej przez UMK kserokopii takiego odpisu, lub deklaracji kandydata o planowanej dacie uzyskania dyplomu ukończenia studiów II stopnia, nie późniejszej niż 15 września danego roku kalendarzowego;
  • streszczenie pracy magisterskiej (lub równoważnej) i kopii ewentualnych publikacji; 
  • dokumentu potwierdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 lub dokumentu poświadczającego ukończenie studiów I lub II stopnia realizowanych w języku angielskim;
  • 3 aktualnych fotografii (w tym jednej w postaci elektronicznej, którą kandydat wprowadza do systemu IRK), zgodnych z wymaganiami stosowanymi przywydawaniu dowodów osobistych;
  • oświadczenia, że w przypadku przyjęcia do Szkoły kandydat będzie doktorantem tylko jednej szkoły doktorskiej.

Do podania kandydat może dołączyć opcjonalnie dwa listy rekomendacyjne.

Kryteria oceny 

1.

Rozmowa kwalifikacyjna

60

2.

Dotychczasowe osiągnięcia naukowe, w tym publikacje 

15

3.

Udział w projektach naukowych

5

4.

Nagrody i stypendia

5

5.

Średnia ocen uzyskana podczas studiów

15

 

Suma

100